Maslina meni

PRAVILNA ISHRANA

PRAVILNA ISHRANA
Datum objave: 22.10.2015.
Kategorija: Zdrava hrana

Način na koji se hranimo izuzetno utiče na stanje našeg organizma, naš izgled, odnosno na naše zdravlje. Loše navike, koje podrazumevaju lošu i neizbalansiranu ishranu, ostavljaju svoj trag, a posledice se i vide i osećaju. Zbog toga je neophodno pridržavati se nekoliko jednostavnih smernica pravilne ishrane.Tokom dana trebalo bi da imate obavezna tri obroka, a idealno je ukoliko možete da uklopite i dve užine. Dakle, pet obroka, sa razmacima od tri do četiri sata tokom dana, obezbediće vašem telu dovoljno energije, a vašem metabolizmu dati ritam.

Doručak

Doručak nikada ne smete da preskačete, jer ćete na taj način jesti mnogo više tokom dana, a kako biste utolili jaku glad, koja će nastati, poslužićete se prvim što vam padne pod ruku. Takođe, bićete umorni, jer niste organizmu, a prvenstveno mozgu, pružili neophodno gorivo. Pokrenite svoj metabolizam wellness doručkom, bogatim proteinima i vlaknima. Žitarice, povrće, mlečni proizvodi, jaja, šunka – izbor je širok! Nakon toga možete popiti kafu ili napitke koji su zamena za nju, kao što je zeleni čaj ili cikorija. Preporuka je da doručak završite do 8 sati.

Ručak

Ručak ne treba da bude obilan koliko i doručak, a veoma je važno da bude dobro izbalansiran. Ovde uključite meso i povrće, najbolje sveže, u obliku salata. Pribegnite pečenju, dinstanju i kuvanju, kao načinima pripreme hrane. Potrudite se da ne kombinujete često namirnice kao što su meso i krompir, hleb i krompir, krompir i meso, jer su teške za varenje. Tokom obroka nemojte unositi tečnost, nego za to ostavite vreme nakon obroka, tačnije pola sata.

Večera

Tokom večeri metabolizam se usporava, pa ne bismo trebali da jedemo obilno. Nemojte je preskakati, jer su vašem telu potrebna sva tri obroka. Odaberite laganije namirnce, kao što su salate i riba ili kuvano povrće. Ne preporučuje se da se unose hleb ili žitarice, niti punomasni proizvodi.

Užine

Užine bi trebalo da budu prevencija osećaja gladi u pauzama glavnih obroka, dakle tri do četiri sata nakon doručka i sa istim tim razmakom nakon ručka. Možete se opredeliti za jogurt sa žitricama, koštunjavo voće, sveže voće, kokice. Crna čokolada takođe može da bude vaš izbor.

Broj porcija

Tokom dana trebalo bi da unesemo sve vrste namirnica, jer je raznovrsna, a pri tom izbalansirana ishrana prečica do zdravlja. Unesite tri do pet porcija žitarica, odnosno kriški ili šoljica, a prednost dajte integralnim proizvodima. Uzimajte dve do tri porcije povrća, što važi i za mlečne proizvode. Kada je reč o voću, preporučuju se minimum tri voćke dnevno. Meso jedite jedanput dnevno, a dva do tri jaja na nedeljnom nivou. Izbegavajte slatkiše, alkohol i gazirana pića, budite aktivni i opredelite se za život bez duvana!