Pinjoli su semenke šišarki bora roda Pinus, ubrajamo ih u koštunjavo voće, a hiljadama godina koriste se u ishrani širom sveta.
Odlikuju se specifičnom aromom, visokim sadržajem ulja i visokovrednim belančevinama (23,7%), vitaminima i mineralima.Od sveg koštunjavog voća pinjoli imaju najveći procenat belančevina u svom sastavu. Poput žitarica, koštunjavo voće je deficitarno sa esencijalnom aminokiselinom lizinom. Kako mahunarke i mlečni proizvodi sadrže lizin, dobro ih je uzimati zajedno sa orašastim plodovima.
Od vitamina pinjoli su bogati vitaminima A, C, D, E, tiaminom, riboflavinom, niacinom, a od minerala gvožđem, magnezijumom, fosforom, cinkom i selenom.
Energetska i hranjiva vrednost na 100 g
kcal / kJ 673 / 2813
Ukupno belančevina g 13,69
Ukupno ugljeni hidrata g 13,08
Ukupno masti g 68,37
Dijetalna vlakna g 3,70
Kao jedinica serviranja pinjola uzima se 30 gr. Energetska vrednost po jedinici serviranja iznosi oko 200 kcal
Lekovito dejstvo:
Iako su bogati mastima pinjoli su dobri za zdravlje, jer su te masti uglavnom nezasićene, zbog čega su korisne u prevenciji kardiovaskularnih bolesti i snižavanju lošeg holesterola. Naročito mononezasićene masne kiseline snažno deluju na smanjenje krvnog pritiska i sniženje lošeg holesterola. Osim u prevenciji kardiovaskularnih bolesti, pinjoli se koriste kao lekovito sredstvo protiv uznemirenosti, tuberkuloze, kod poremećaja rada bubrega, mokraćnog mehura i sistema za varenje
Način upotrebe:
Pinjoli su veoma ukusni i hranljivi i mogu se u ishrani koristiti na mnogo načina.
Pinjoli se mogu jesti sirovi ili lagano prepečeni, slani ili neslani kao i kikiriki. Idealni su za različite salate i neophodni za poznati preliv "pesto".
Mnogi stari rukopisi navode i afrodizijačko dejstvo pinjola.
Da bi zadržali svoju prirodnu aromu pinjole treba držati u frižideru, jer se lako kvare i brzo užegnu.