Maslina meni

Javorov sirup 250 ml Druid

Šifra proizvoda: 2865
Zemlja porekla: Kanada
Robna marka: DRUID
Cena po komadu
1.420,00 rsd

Opis proizvoda

Javorov sirup 250 ml Druid

Javorov sirup (Canada No. 1 Medium / Grade A Dark Amber) se dobija iz soka kanadskog javora (Acer saccharum), raste uglavnom u kanadskoj provinciji Kvebek. Raste samo na severoistoku Severne Amerike i za preko 250-godina svog života dostići će visinu od 30 metara i prečnik 90cm. Danas, javorov sirup je popularan u celom svetu. Kanađani i Amerikanci ga vole na vafli i palačinke. Nemci ga dodaju musliju, Australijanci dodaju male količine grejpfrutu, u Kaliforniji se dodaje sladoledu, stanovnici arapskog sveta ga mešaju sa jogurtom. Pored direktnog korišćenja u kući, javorov sirup se takođe koristi u mnogim prehrambenim sektorima, posebno u proizvodnji slatkiša, peciva i poslastica, ali i pripremanju različitih jela, proizvodnji likera i alkoholnih pića. Javorov sirup privlači mnoge potrošače, jer je 100% prirodan, čist, ne sadrži hemijske aditive ili veštačke zaslađivače.

Sadrži kalijum 300 mg, kalcijum 75 mg, magnezijum 35 mg, natrijum 17 mg.

Sastojci:
100% čist javorov sirup.
Bez konzervansa i aditiva.

Način primene:
Može se koristiti kao preliv za sladoled, palačinki, jogurta, muslija, kolača ili da obogati jela ukusom javora. Može se koristiti za pripremu poslastica, kolača, jela i sosova. Nakon otvaranja 

Nutritivne vrednosti na 100g:

Energetska vrednost: 1130 kJ, 270 kcal
Masti: 0g
od kojih zasićene masti: 0g
Ugljeni hidrati: 66,9g
Proteini: 0g

 VIŠE O JAVOROVOM SIRUPU

Javorov sirup je zaslađivač napravljen od soka nekih stabala javora. Najčešće se sok vadi iz šećernog javora (Acer saccharum), crvenog javora (Acer rubrum) i crnog javora (Acer nigrum). U hladnim klimatskim područjima, ovo drveće skladišti šećer u svojim korenima pre zime, i sok koji se sakuplja u proleće može se izvaditi i koncentrisati. Javorov sirup se najviše proizvodi u Kvebeku, u Kanadi. SAD je jedini drugi veliki proizvođač i vodeći potrošač.
Javorov sirup se najčešće koristi za napolitanke, palačinke, ovsanu kašu, crumpets (slatki hleb napravljen od brašna i kvasca, uglavnom se jede u Velikoj Britaniji) i tost hleb. Ponekad se koristi i kao sastojak u pečenim stvarima, u izradi slatkiša, prilikom pripreme deserta, ili kao izvor sećera i arome prilikom pravljenja piva. Saharoza najviše preovlađuje u javorovom sirupu. Prvi put je prikupljan i korišćen od strane američkih starosedeoca, a kasnije je usvojeno od strane evropskih doseljenika.
Javorov sirup i njegove veštačke imitacije su željeni prelivi za palačinke, waffles, francuski tost u Severnoj Americi. Javorov sirup se takođe može koristiti na različite načine: za keks, piletinu, sveže krofne, prženo testo, sladoled, tople žitarice, sveže voće(posebno grejpfrut). Takođe se koristi i kao zaslađivač za pasiranu jabuku, zapečeni pasulj, kandirani slatki krompir, zimske tikve, kolače, pite, hleb, poslastice od čokolade i ostalih slatkiša, milkšejkova, čaja, kafe i drugih toplih napitaka.
Javorov sirup i javorov šećer su korišćeni za vreme Američkog građanskog rata i sa strane abolicionista u godinama pre rata, jer su većinu šećera od šećerne trske i melase proizvodili južni robovi. Tokom restrikcija hrane u Drugom svetskom ratu, ljudi u severoistočnom delu SAD podstiču da se koristi javorov sirup i javorov šećer za zaslađivanje jela. Čak su i knjige sa receptima štampane kako bi pomogle domaćicama da koriste ovaj alternativni izvor.
U Kvebeku, Nju Bransviku, istočnom Ontariju, i Novoj Engleskoj, proces je postao deo kulture. Jedna tradicija je da se ide u „sugar houses“ (objekte za proizvodnju sirupa), u rano proleće gde se serviraju jela napravljena od javorovog sirupa.